Prodej přerušen. E-shop mimo provoz. Znovu otevření není prozatím známo.
Logo
  • Kategorie blogu
Novinky
13.08.2020
Oleo-mac
Medzi novinky sme zaradili piesty značky Oleo Mac. číst celé
10.10.2016
Oregon, Husqvarna, STIHL
Nový sortiment originálnej lišty a reťaze značky OREGON a STIHL. číst celé
27.04.2017
Kvalita náhradných dielov na motorové píly
Často sa stretávame s otázkou: "SÚ VAMI PONÚKANÉ NÁHRADNÉ DIELY NA MOTOROVÉ PÍLY KVALITNÉ?" V našom sortimente máme prevažne značky, ktoré sú preveren... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
  3. Vodiaca lišta na motorovú pílu
20.01.2017

Vodiaca lišta na motorovú pílu

Často sa stretávame s otázkou: ako zmerať dĺžku vodiacej lišty, keď už nie sú čitateľné parametre priamo na danej lište. V žiadnom prípade sa lišta nemeria v celej dĺžke, ale len jej rezná časť, ktorá vyčnieva z motorovej píly von. Z priložených fotiek (lišta 38cm) je zrejmé, že pri nameraní 38cm vychádza na neurčitý bod na reznej lište cca ku kanáliku mazania. Dĺžka vodiacej lišty na motorovú pílu sa väčšinou udáva v palcoch "(cm), najbežnejšie dĺžky sú: 15" (38cm), 16 "(40cm), 18" (43cm), 19 "(45cm) a 20" (50cm). Dĺžku vždy vyberáme na základe výkonu motorovej píly (max. dĺžka je vždy uvedená v príručke) a požadovaného prierezu. Rozstup a šírku drážky volíme podľa reťazového kolesa na motorovej píle, menej výkonné píly využívajú lišty s drážkou 1,1mm, 1,3mm a s rozstupom zuba reťaze .325 "Výkonné reťazové píly potom lišty s drážkou 1,5mm a 1,6mm a reťaz s rozstupom zuba 3,8 "Ako vybrať správnu reťaz na motorovú pílunájdete v predošlom článku.

 

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu označenie Sandvik

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu meranie

 

 

Údržba lišty motorovej píly pozostáva najprv v odstránení hrubých nečistôt v drážke aj na povrchu. Vodiacu drážku najlepšie vyčistíme pomocou drievka alebo plastovej špachtle. Nikdy na čistenie nepoužívame skrutkovač alebo kovové predmety. Pre uvoľnenie napečených olejových nečistôt môžeme použiť technický benzín.

 

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu čistenie

 

 

Pri bežnej prevádzke alebo príliš napnutej reťazi dochádza k vytváraniu na spodnej hrane lišty k takzvaným šponám. Špony vznikajú tlakom medzi zubami vodiacej lišty a lištou samotnou, preto je nutné najlepšie pri každom ostrení reťaze lištu otáčať, aby dochádzalo k rovnomernému opotrebovaniu. Špony na lište jednoducho strhneme jemným pilníkom na železo.

 

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu brúsenie

 

 

Aby bola za prevádzky reťaz s lištou mazaná, je za potreby udržiavať čistý mazací kanálik ako na motorovej píle, tak aj na vodiacej lište č.1. Ďalšia časť lišty, ktorej je za potreby venovať pozornosť je vodiaca hviezdica, ktorú natierame pomocou tlakovej maznice pred dôkladným vyčistením mazacieho otvoru č.2.

 

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu mazanie

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu mazanie

 

Vodiaca lišta na motorovú pílu mazanie

 

 

Lišta na motorovou pilu Husqvarna zde.

 

Lišta na motorovou pilu STIHL zde.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz