S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookies.

NOVINKY

arr3Kvalita náhradných dielov na motorové pílyČasto sa stretávame s otázkou: "SÚ VAMI PONÚKANÉ NÁHRADNÉ DIELY NA MOTOROVÉ PÍLY KVALITNÉ?" V našom... arr3Oregon, Husqvarna, STIHLNový sortiment originálnej lišty a reťaze značky OREGON a STIHL....

19. 12. 2018

Olej do motorovej píly

 

Aby vaše motorová píla odvádzala maximálny výkon a dlho vám vydržala bez nutnosti veľkých opráv je potrebné používať kvalitné oleje do benzínu v odporúčanom miešacom pomere od výrobcu. Dnešné dvojtaktné motory, ktoré pracujú vo vysokých otáčkach vám len tak na čistý benzín nepôjdu. Miešací pomer je v dnešnej dobe v drvivej väčšine stanovený na 1:50. Vek namiešanej zmesi by nemala presiahnuť viac, ako 1 mesiac z dôvodu obsahu biopaliva v benzíne ktoré rozkladajú a degradujú mazacie schopnosti súčasných olejov.

 

 

Odporúčané oleje od svetových výrobcov motorových píl:

 

 

Husqvarna:

 

  • Dvojtaktný olej HP (základná rada pre 2T motory HSQ, obsahuje vysoko kvalitné prísady 1:50)
  • Dvojtaktný olej LS + (vylepšené zloženie pre nízku dymivosť a lepšiu mazivosť 1:50)
  • Dvojtaktný olej XP (plne syntetický olej s novou zmesou aditív pre maximálne zaťaženie 1:50)

 

 

STIHL:

 

  • Dvojtaktný olej STIHL HP (vysoké mazacie schopnosti a maximálna čistota motora 1:50)
  • Dvojtaktný olej STIHL HP Ultra (vylepšený syntetický olej s minimom popílkovin pre nižšie dymovosť 1:50)

 

 

Oleo-Mac:

 

  • Dvojtaktný olej PROSINT 2 (vysoko rafinovaný minerálny olej do motorovej píly pre 2T motory 1:50)
  • Dvojtaktný olej MOGUL Alfa 2T (vyhovuje požiadavkám mazanie moderných 2T motorov 1:50)

 

 

V prípade, že vyššie uvedené oleja nemáte k dispozícii pre danú značku možno použiť aj iné výrobcu olejov. Vždy musí byť na obale uvedené olej pre dvojtaktné oleja 2T a špecifikácie: ISO L-EGB, JASO FB, JASO FB / FC, JASO FX, API TC, API TX, ISO - L - EG X .... Pokojne môžeme odporučiť z vlastnej skúsenosti napríklad syntetický Castrol Garden Synthetic 2T, ktorý má skvelý pomer cena / kvalita.

 

 

Olej do motorovej píly Castrol 4t

 

 

Občas sa tiež stretávame s otázkou či do starších modelov píl, akou sú Husqvarna 50, Husqvarna 66, Husqvarna 162 a ďalšie môžu použiť miešací pomer 1:50 s novšími olejmi napríklad s olejom XP. Podľa odporúčaní výrobcu je miešací pomer u starších píl 1:25. Tieto píly sú už na tento pomer zabehnuté a vo vnútornom spaľovacom priestore je už vytvorený karbón, ktorý pri zmene oleja a miešacieho pomeru by mohol, usadeniny odtrhnú a nenávratne poškodiť vnútorné časti motora. V prípade zmeny oleja odporúčame kompletne odstrániť karbón z piestu a valca a zmeniť pomer riedenia na max. 1:40.

 

 

 

Vždy odporúčame sa riadiť pokynmi výrobcu uvedených v originálnom návode!