S cieľom uľahčiť užívateľom používať naše webové stránky využívame cookies. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookies.

NOVINKY

arr3Kvalita náhradných dielov na motorové pílyČasto sa stretávame s otázkou: "SÚ VAMI PONÚKANÉ NÁHRADNÉ DIELY NA MOTOROVÉ PÍLY KVALITNÉ?" V našom... arr3Oregon, Husqvarna, STIHLNový sortiment originálnej lišty a reťaze značky OREGON a STIHL....

25. 11. 2017

Nastavenie karburátora motorovej píly

Vnútri karburátora sa mieša palivo so vzduchom. Pomer palivo / vzduch je nastaviteľný. Správne nastavenie je zásadne dôležité pre dosiahnutie maximálneho výkonu píly. Základné podmienky pre správne nastavenie karburátora motorové píly: palivo natural 95 (nie starší ako 14 dní) v správnom pomere s kvalitným 2T olejom odporúčaným výrobcom, čistý vzduchový filter, dobre nastavené rezné ústrojenstvo - detailne popísané v jednom z našich predošlých článku a zahriaty motor na pracovnú teplotu.

 

 

Karburátor má tri nastavovacie skrutky:

 

L = tryska nízkych otáčok
H = tryska vysokých otáčok
T = Skrutka na nastavenie voľnobežných otáčok

Nastavenie karburátora motorovej píly

Nastavenie karburátora

Trysky L a H sa používajú pre nastavenie zmesi vzduchu a paliva vnútri karburátora. Pri otáčaní skrutiek v smere hodinových ručičiek sa zmes vzduchu a paliva ochudobňuje. Otáčaním skrutiek proti smeru hodinových ručičiek dosiahneme bohatšie zmesi. Chudobnejšie zmes zvyšuje otáčky motora a bohatšie zmes naopak otáčky znižuje. Skrutkou T sa nastavujú voľnobežné otáčky (škrtiacej klapky). V smere hodinových ručičiek sa voľnobežné otáčky zvyšujú, proti smeru sa znižujú.

 

Vlastné nastavenia vykonáme nasledovne: nastavíme karburátor do základného nastavenia opatrným zaskrutkovaním trysiek L a H až na doraz (nikdy nedoťahujeme príliš vysokým tlakom, hrozí poškodenie sediel v karburátora! - karburátor už nepôjde nikdy nastaviť) a vytočíme obe trysky o jednu otáčku (nie je vždy podmienkou , môže sa líšiť u rôznych modelov, presnejšie si zistite z vášho návodu od motorovej píly).

 

Najskôr otáčame na obe strany tryskou L zo základného nastavenia kým nedocielime správnej akcelerácie a správneho voľnobehu (doladíme voľnobeh pomocou skrutky T, keďže sa touto tryskou nastavuje bohatosť a ochudobnenie zmesi a mení sa tým voľnobežné otáčky). Tryskou H sa nastavujú maximálne otáčky, pri správnom nastavení by mala motorová píla pri plnom plyne štyroch taktovať, pri bohatej zmesi bude píla fajčiť a čoskoro štyroch taktovať. Tryska H by sa nikdy nemala zakrútiť o viac ako ¾ otáčky zo základného nastavenia, hrozí zadretiu píly! Nakoniec vyskúšame akceleráciu, voľnobeh a výkon. V prípade pomalej akcelerácia otočíme trysku L o cca 1/8 otáčky proti smeru hodinových ručičiek. Správne nastavenie karburátora motorovej píly môžeme laicky kontrolovať podľa stavu zapaľovacej elektródy na sviečke, pri správnom nastavení by mala mať ľahko pieskovú farbu.

Karburátor motorovej píly HusqvarnaV prípade, že si stále nie ste istí ako nastaviť karburátor, radšej prenechajte túto operáciu odbornému servisu, ktorý disponuje aj profesionálnym meracím prístrojom na otáčky. V tomto prípade sa nevypláca moc šetriť! Všetky informácie uvedené v tomto článku sú iba informatívneho charakteru, úkony spojené s týmto návodom robíte na vlastné riziko!

nastaveni-karburatora-pilyV prípade poškodenia vášho karburátora pozrite na našu ponuku nových karburátorov.

 

Ak vám tento článok pomohol, budeme radi, keď ho zdieľaním odporučíte svojim priateľom.