Prodej přerušen. E-shop mimo provoz. Znovu otevření není prozatím známo.
Logo
  • Kategorie blogu
Novinky
13.08.2020
Oleo-mac
Medzi novinky sme zaradili piesty značky Oleo Mac. číst celé
10.10.2016
Oregon, Husqvarna, STIHL
Nový sortiment originálnej lišty a reťaze značky OREGON a STIHL. číst celé
27.04.2017
Kvalita náhradných dielov na motorové píly
Často sa stretávame s otázkou: "SÚ VAMI PONÚKANÉ NÁHRADNÉ DIELY NA MOTOROVÉ PÍLY KVALITNÉ?" V našom sortimente máme prevažne značky, ktoré sú preveren... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Rady a Tipy
  3. Ako zmerať kompresiu motorovej píly
15.02.2017

Ako zmerať kompresiu motorovej píly

Stále sa stretávame s otázkami od zákazníkov ako zmerať kompresiu motorovej píly? Dnes vám predstavíme jednoduchý návod, ako si takú kompresiu zmerať v domácich podmienkach. Meranie kompresie motorovej píly je jeden z úkonov, ktorý odhaľuje bez potrebnej demontáže náhradných dielov motorovej píly poškodenie: piestnych krúžkov, piestu, valce a prípadnú netesnosť karteru a Simering. Vyššie uvedené problémy sa prejavujú nízkym výkonom, nerovnomerným chodom na voľnobeh a zlými štarty. Na meranie kompresie motorovej píly budeme potrebovať, prístroj na meranie kompresného tlaku s ukazovateľom max. 20 bar / 300 P.S.I. s adaptérom na správny rozmer závitu pre sviečku, kľúč na sviečku, poprípade plochý kľúč na demontáž horného krytu motorovej píly.

 

 

Motorová píla Husqvarna 162SG a merač kompresie

 

 

Pristúpime k samotnej otázke ako zmerať kompresiu motorovej píly? Ako vidíme na obrázku, odmontujeme vrchný kryt motorovej píly pomocou skrutkovača (niektoré novšie píly sú už vybavené rýchloupínacími sponami - skrutkovač nie je potreba) a demontujeme samotnú sviečku pomocou špeciálneho rúrkového kľúča. Prekontrolujeme sviečku, ako sme si už ukázali v predchádzajúcom článku a tiež skontrolujeme vedenie napájania, či nie je poškodené.

 

 

Motorová píla Husqvarna 162SG demontáž krytu a sviečky

 

 

Potom pomocou vhodného adaptéra zaskrutkujeme prístroj na meranie kompresie motorov a zľahka dotiahneme rukou (závit je väčšinou vybavený gumovým tesnením, nie je potrebné silne doťahovať). Páčku plynu dáme do polohy max. A zaistíme !!! V prípade že nebude pri meraní nastavený plný plyn, nebude meranie presné! Položíme si motorovú pílu na zem a niekoľkokrát zatiahneme štartovacou šnúrou (približne 6 krát) ako by sme chceli pílu naštartovať. Až sa už ručičky manometra nebude ďalej pohybovať, prestaneme a zapíšeme si nameranú hodnotu. Na obrázku môžeme vidieť, že sme namerali takmer 13 Bar, túto hodnotu považujeme za veľmi výbornú - píla je v skvelej kondícii. Hodnota pod 9 Bar už naznačuje, že píla nesie známky opotrebenia alebo prípadných netesností. Hodnoty nových píl sa pohybujú v rozmedzí 14-15 Bar. Potrebná kompresia u motorovej píly by teda mala byť v rozmedzí 9 - 15 Bar.

 

 

Prístroj na meranie kompresie motorovej píly

 

 

V prípade, že ste zistili, že váš piest a valec je poškodený, neotáľajte s opravou a navštívte našu ponuku náhradných dielov Husqvarna a Stihl.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz